STRONA GłóWNA

 

W razie wypadku.
- Telefon komórkowy 0 601 100 300 lub 112.
- 6 sygnałów dźwiękowych bądź świetlnych na minutę (jeden sygnał co 10 sekund, następnie minuta przerwy) w formie okrzyków, gwizdków, światła latarki nocą lub za dnia przy słonecznej pogodzie - odbłyski lusterka. Ważne jest, aby znaki świetlne kierować w stronę miejsca, gdzie jest największe prawdopodobieństwo przebywania ludzi, tzn. widoczne schronisko górskie, szlaki turystyczne lub w ciemności, miejsca gdzie widać rozbłyski świateł (na przykład taternicy biwakujący na ścianie). Wołanie o pomoc ponawiamy w przypadku usłyszenia innych głosów. Jeśli my słyszymy rozmowę lub nawoływanie jest duża szansa, że także zostaniemy usłyszani.
Odpowiedzią, że sygnały zostały dostrzeżone są 3 sygnały na minutę (co 20 sekund i minuta przerwy).
- Jeśli zdarzy się, że zawiśnie nad nami śmigłowiec ratowników:
 
# Jeśli to my wzywaliśmy i potrzebujemy pomocy: unosimy ręce do góry, aby nasza sylwetka przypominała literę Y (YES), jeśli nie możemy wstać, staramy się przynajmniej unieść dwie ręce do góry. Tu ważna uwaga: podniesienie jednej ręki może być źle zrozumiane przez ratowników i powodować opóźnienie w przybyciu pomocy.
 
#  W przypadku kiedy nie wzywaliśmy pomocy staramy się, aby nasza sylwetka przypominała literę N (NO), czyli podnosimy prawą rękę do góry, lewa ręka skierowana w dół.
 
- Należy zadbać o własne bezpieczeństwo, jeśli podejmiemy zbyt duże ryzyko, tragedia może być jeszcze większa.
- Przekazując informację o wypadku przez telefon należy możliwie dokładnie określić miejsce, gdzie wydarzył się wypadek, przydatna jest każda informacja. Jeśli nie potrafimy dokładnie określić miejsca, podajemy np. „jestem na przełęczy, na zielonym szlaku, dwie godziny drogi od schroniska „X”. Ważna jest też informacja co się stało i w jakim stanie jest poszkodowany. Należy podać swoje nazwisko i nie wolno rozłączać się jako pierwszy.
- Jeśli zauważyliśmy znaki lub usłyszeliśmy wołanie o pomoc, przekazując te informacje służbom ratowniczym, przewodnikowi lub operatorowi numeru 112 należy zapamiętać:
 
# Możliwie najdokładniej, w jakim miejscu znajduje się poszkodowany lub poszkodowani.
# Czy widzieliśmy jedną osobę czy więcej, jeśli to drugie to należy podać dokładną lub przynajmniej przybliżoną liczbę osób potrzebujących pomocy.
# Jakiego koloru ubrania ma na sobie osoba lub osoby wzywające pomocy.

POWRÓT NA GÓRĘ STRONY

POWRÓT DO POPRZEDNIEJ STRONY

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

Zaprint - Wszelkie prawa zastrzeżone, © 2008 Created by WebArtis